tr

Futbol Sahası Yapımı ve Maliyeti

Futbol Sahası Yapımı ve Maliyeti

Futbol sahası yapımı ve maliyeti pek çok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Dünya üzerinde ve ülkemizde en çok sevilen sporların başında futbol gelmektedir. Maçların ve futbol turnuvalarının oynandığı futbol sahalarının yapımı belirli aşamalar dahilinde gerçekleştirilmektedir. Birkaç türde yer alan futbol sahalarının ölçüleri ve maliyetli çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir.  

Futbol sahası yapımı için ilk olarak hangi ölçülerde saha yapılacağının kararlaştırılması gerekir. Bu anlamda profesyonel futbol sahası mı yoksa mini bir futbol sahası mı yapılacağının en başından belirlenmesi gerekir. Projelendirme öncesinde bu durumun kesinlik kazanması önemlidir. Elinde henüz istediği şekilde alan olmayanlar uygun araziyi satın alabilirler ya da kiralayabilirler.

Futbol Sahası Yapım Aşamaları

futbol sahası yapımı

Futbol sahaları hangi amaç için yapılacak olursa olsun yapım aşamaları birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Ufak birkaç istisna dışında dikkat çekici bir farklılığın olmaması futbol sahalarının kalitesini daha fazla ön plana çıkarmaktadır. Bu kapsamda futbol sahası yapımı aşamaları aşağıda yer aldığı şekilde gerçekleşmektedir.

1.      Arazı Seçimi

Futbol sahası için en önemli konu arazi seçiminin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Saha seçiminde sahanın yerleşeceği alan başta olmak üzere ulaşım faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Arazi seçiminin yanlış yapılıyor olması yatırımın da ciddi derecede zarar görmesine neden olabilecektir. Futbol sahası yapımı ve maliyeti kısmında arazi seçimi de belirleyici olmaktadır.

2.      Projelendirme

Arazi seçiminin ardından çalışmaların daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi adına projelendirme çalışmalarının yapılması gerekir. Arazi kullanımı, alt yapı, futbol sahasının tesis haline gelmesi gibi birçok durum projelendirme aşamasında belirlenmektedir.

3.      Alt Yapı Çalışmaları

Futbol sahası yapımıaşamasında alt yapı çalışmalarında son derece titiz çalışılması gerekmektedir. Alt yapı çalışmalarında meydana gelebilecek en ufak bir hata projelendirmenin en başına tekrar dönmeye sebebiyet verebilecektir. Bu durum da maliyetlerin katlanmasına neden olacaktır. Alt yapı çalışmaları tamamlanmış bir futbol sahası aynı zamanda kusursuz bir futbol sahasını ifade etmektedir.

4.      Çim Seçimi

Futbol sahalarının yapımında çim seçimi en önemli aşamaların başında gelmektedir. Burada çim seçenekleri arasında yer alan suni çim ve doğal çim arasında karar verilmesi gerekmektedir. Futbol sahası için çim seçiminde görselliğin yanı sıra dayanıklılığın da ön planda tutulması gerekir.

Görsel anlamda doğal çimler başarılı bir seçenek olsa da mevsim şartlarına karşı yeterince dayanıklı değillerdir. Bu neden hava olayları da göz önünde bulundurularak bir seçim yapılması gerekir. Suni çimdeki dayanıklılık ile futbol sahalarında kaliteyi yakalamak da mümkün olmaktadır.

Futbol Sahası Ölçüleri

Futbolun bir spor dalı olması sebebiyle futbol sahaları profesyonel ve amatör şekilde yapılabilmektedir. Profesyonel futbol sahalarının ölçüleri Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA) tarafından belirlenmekte ve bu ölçüler dünyanın her yerinde profesyonel olarak oynanan oyunlarda aynı olmaktadır.

 • FIFA onaylı profesyonel futbol sahası ölçüleri 45 m x 90 m olmaktadır.
 • Uluslar arası futbol sahalarının ölçüleri 105 m x 68 m,
 • Standart futbol sahaları boy 90 m x 120 m, en 40 m x 90 m,
 • Halı saha ve okul futbol sahalarının ölçüleri 35 m x 60 m olacak şekilde belirlenmiştir.

Uluslar arası profesyonel futbol sahaları 7140 metre civarında olmalarından dolayı 7,14 dönüme tekabül etmektedir. Uluslararası Futbol Federasyonu tarafından onaylanan resmi maçlarda futbol sahalarının ölçüleri değişiklik gösterebilmektedir. Sahanın en ve boy ölçüsü çarpılarak sahanın ölçüsü bulunabilir.

Futbol Sahası Maliyetleri

Futbol sahası yapımı ve maliyeti birçok farklı duruma göre değişiklik göstermektedir. Futbol sahası fiyatlarını etkileyen durumların başında sahanın kaç m2 olacağı ve ne tür bir zemin üzerine uygulanacağı gelmektedir. Futbol sahası yapımı ve maliyeti hesaplanırken m2 fiyatı üzerinden hesaplama yapmak daha doğru olacaktır.

Saha yapımında kullanılacak olan ürünün kalitesi, kullanılacak ürün, toplam alan m2’si ve malzemelerin nakliyesi fiyatlar üzerinde doğrudan etkilidir. Futbol sahası yapımı için net bir fiyat söylemek doğru olmayacaktır. Proje aşamasında firmalarla görüşme sağlanarak net bir fiyat alınabilir.

Futbol Sahasının Özellikleri Nelerdir?

Futbol sahaları oynanacak alana bağlı olarak bazı özelliklere sahiptir.

 • Nizami futbol sahalarının genişliği 45 m ve 90 m aralığındadır.
 • Standart bir futbol sahasının uzunluğu 90 m ile 10 m aralığındadır.
 • Uluslararası standartlarda oluşturulan sahalar için bu boyutlar 105 m ve 120 m aralığındadır.
 • Oyunun geçtiği alan orta çizgi ile ikiye ayrılmaktadır.
 • Penaltı noktasının kaleye uzaklığı 11 metredir.

Okul Futbol Sahaları

Okul futbol sahaları açık suni çim halıya benzer özellikler taşımaktadır. Özellikle mini futbol sahaları çocuklar için oldukça idealdir. Mini futbol sahaları;

 • Mini futbol sahasında maçlar 6 x 6, 7 x 7. 8 x 8 olarak oynanabilmektedir.
 • Mini futbol sahasında zemin maksimum top hareketine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Zemin kaplamalarının elastik olması düşme ve yaralanmaların minimum düzeyde olmasını sağlar.
 • Bu sahalarda futbol oynamak oldukça kolaydır.
 • Bölme filesi ve panel çitler kullanılarak yabancı maddelerin sahaya inmesi engellenebilir. Panel çit kullanılarak topun saha dışına çıkmasının da önüne geçilmiş olacaktır.
 • Mini futbol sahalarının girişi tek yerden yapılmaktadır. Başka bir yerden tekrar girişi yoktur.
 • Sahanın yapısı çocukların yaralanmalarını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Mini futbol sahası standart ölçüleri;

 • 20 m x 40 m,
 • 25 m x 45 m,
 • 30 m x 50 m şeklindedir.

Mini futbol sahası yapımı ve maliyeti diğer futbol sahalarına göre daha uygundur. Bu tür futbol sahası kurarken alanın toprak koşullarının ve boyutunun istenilen şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Futbol sahası yapımı ve maliyeti hakkında detaylı bilgi almak isteyenler bu konu dahilinde ilgili firmalarla görüşme sağlayabilirler. İsmi biline bir firma üzerinden alınacak olan profesyonel bir hizmet sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.  

Basketbol Potası Modelleri ve Panya İmalatı
176
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hakan Panel Çit
Hakan Panel Çit
Hoş Geldiniz..
Hafta İçi 09:00-18:00 Cumartesi 09:00-15:00 Saatleri Arasında Whattsapp Hizmeti Alabilirsiniz.
1