tr

Tartan Zemin Kaplama

Tartan Zemin Kaplama

Tartan zemin kaplama, birçok avantajlı özelliğe sahip olmasıyla ünlüdür. Esnek ve uzun ömürlü yapısı ile tanınan spor zemin kaplama sistemidir.

Tartan zemin kaplama, birçok avantajlı özelliğe sahip olmasıyla ünlüdür. Esnek ve uzun ömürlü yapısı ile tanınan spor zemin kaplama sistemidir. Tartan yüzeyi oluşturan hammaddeler SBR ve EPDM kauçuk granüllerdir. Birçok spor tesisinde gerek açık gerekse kapalı branşlarda, tenis kortlarında, koşu parkurlarında, oyun alanlarında vs. tartan yüzeylere rastlayabilirsiniz.

Tartan zemin kaplama

Ekose zemin kaplamayı bu kadar kullanışlı yapan şey ise kaygan olmamasıdır. Sporcuların güvenli ortamlarda performans göstermesi büyük önem taşıdığı için kaymaz yüzeylerin spor sahalarının ayrılmaz bir parçası olduğu oldukça iyi bilinmektedir.

Oyun sırasında koşarlar, kayarlar, topu kovalarlar veya yerde başka herhangi bir hareket yaparlar ve kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Ayaklarının altındaki zemin yüzeyi, onlara herhangi bir zarar vermemesi veya yaralanmaması için kaymaz özellikte olmalıdır. 

Tartan zemin kaplama uygulamasının, müşteriye sağladığı tek faydanın kaymazlık özelliği olduğunu düşünmek sınırlayıcı bir inançtır. Spor sahaları, çocuk parkları, koşu parkurları ve daha birçok mekânın yüzey kaplamasında tartan zeminin neden çokça tercih edilen bir ürün olduğu sorusuna pek çok cevap bulunmaktadır. Tercih edilme nedenleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Tartan zeminin esnek yüzeyi spor müsabakalarında yaralanmaları önlemede etkilidir. Tartan spor salonu zemini, oyuncular için kayma ve yaralanma riskini en aza indirir. Bu sebeple çocuk oyun alanları için de mükemmel bir seçimdir.
 • Günümüzde çocuklar için daha hijyenik bir seçenek olduğu için tartan kum yerine oyun alanlarında kullanılmaktadır.
 • Bu kullanışlı zemin, alternatiflerinin aksine temizliği için fazla vaktinizi almaz.
 • Ses ve ısı yalıtımı ekose zeminin artıları arasındadır. Yüzey sesi emer ve ısı yalıtım özelliğinden dolayı fazla ısınmaz ve yıpranmaz.
 • Yaratıcı olabileceğiniz farklı tasarımlar ve renkleri mevcuttur.
 • Dayanıklı olduğu için çizilme, aşınma, eskime gibi olumsuzluklar ekose zemin için çok önemli değildir. Ayrıca bir sakınca olması durumunda sökülüp takılabileceğine dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Tartan Zemin Kaplama Uygulama Alanları

Tartan zemin kaplama sistemleri dünyada ve ülkemizde tenis kortları, basketbol sahaları, atletizm pistleri, futbol sahalarının kenarlarında bulunan koşu ve ısınma alanları, açık ve kapalı spor salonları ve çocuk oyun parkları zeminlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. SBR granül ve EPDM katmanı olmak üzere iki katmandan oluşur.

Yumuşak ve su geçirgen zemin sistemleridir. Yapısı sayesinde sporcuların hareket kabiliyetini arttırırken aynı zamanda sporcu sağlığını da korumaktadır. Bir diğer tercih edilme sebebi ise doğaya zarar vermemesidir. Karbon ayak izini azaltması ve çevreci yaklaşım benimsemesi ile tercih edilme oranında da ciddi bir artış söz konusudur.

Tartan olarak tanımladığımız zemin atletizm pistlerinin yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Kauçuk içerikli bu zemin bir kaplama malzemesinden meydana gelir. Ana malzemesi olarak asbest, plastik malzeme ve kauçuk kullanılmaktadır. Bu zeminler özellikle estetik ve yumuşak kaplamalı zeminlerde kullanılmaktadır. Birçok alan için kullanılabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Koşu yolları
 • Çocuk oyun alanları
 • Oyun parkları
 • Havuz kenarları
 • Spor sahaları (Basketbol, ​​voleybol, futbol ve tenis kortları vb.)
 • Kapalı ve açık alanlar
 • Hayvan paspasları

Bu alanlarda kullanılan tartan zemin kaplama, yaşamı kolaylaştıran, insan fizyolojisine ve doğaya dost uygulamalardır.

Tartan Zemin Yapımı

Spor tesisi gibi pek çok alanda kullanıma uygun olan tartan zemin kaplama ile ekose zemin yapımı karmaşık bir süreç değildir. İzlenmesi gereken bazı önemli adımlar vardır:

 • Öncelikle inşaat aşamasında uygun alan temizlenir ve temizlik için özel malzemeler kullanılır. Bu, zeminin daha rahat kaplanıp yapışmasına zemin hazırlar.
 • Zemin uygulamaya hazır olduktan sonra yaklaşık 10 mm kalınlığında kauçuk granüller ilave edilerek belirli oranlarda bağlayıcı karıştırılarak finisajlara uygulanır.
 • Bu kauçuk tabakanın üzerine özel bir dolgu malzemesi olan sealar sürülür. Bu şekilde gözenekler kapanır. Gözeneklerin kapanması son derece dayanımı arttıran bir uygulamadır. Su emme veya poroz oluşumu bu sayede önlenmektedir.
 • Bu uygulama sonrasında poliüretan konusunda tecrübeli çalışanların titiz çalışması ile 2 aşamada zemine uygulanarak 4 mm kalınlık elde edilir.
 • Uygulamalardan sonra EPDM malzeme kuruduktan sonra ilave edilir. Bu, tartan zeminin sağlamlığını ve rijit yapısını oluşturan bir katman uygulamasıdır.
 • Kalan malzeme temizlenir. Taşan kısımlar temizlendiğinde daha düzgün ve sağlam bir kaplama elde etmek mümkündür.
 • Son adım olarak uluslararası çizimler yapılır ve süreç tamamlanır.
EPDM Zemin KaplamaPoliüretan Zemin Kaplama
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hakan Panel Çit
Hakan Panel Çit
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1